Przejdź do treści
movea

Błędne koło: stres przed brakiem wypróżnienia powoduje… brak wypróżnia

Częstość wypróżnień jest cechą indywidualną, zmieniającą się osobniczo bez jednego, ustalonego schematu. Dane podręcznikowe wskazują jednak, że zazwyczaj defekacja powinna występować nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu. W innym przypadku można mówić o problemie z zaparciami. Zaburzenia w rytmie wypróżnień zawsze mają swoją przyczynę. Wiadomo, że pewne czynniki predysponują do pojawienie się tego typu problemów. Jest to zazwyczaj zła dieta: obfitująca w cukier, białe pieczywo oraz uboga w surowe owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste. Często błędy żywieniowe wynikają z naszego trybu życia, gonitwy za realizacją codziennych obowiązków oraz kumulującym się z każdym dniem stresem. Zaparcia występują również w przypadku czasowej zmiany miejsca naszego pobytu. Dotyczy to tak wakacji jak i podróży służbowych. Jeśli kłopoty z wypróżnianiem towarzyszą nam dość często, jeśli powodują dolegliwości takie jak bóle brzucha, ból przy defekacji czy wzdęcia, może dojść do sytuacji, w której za sprawą naszej podświadomości organizm będzie unikać nieprzyjemnego momentu defekacji. Fakt doznawania negatywnych odczuć jest źródłem stresu i powoduje, że zamiast funkcjonować normalnie, nasz organizm, siłą pracy mózgu, spowalnia fizjologicznie występujące procesy. Do likwidacji problemu zaparć trzeba zatem podejść spokojnie i unikając zbędnych emocji. Bez odpowiedniego nastawienia wszystkie sposoby poprawy pasażu jelitowego będą mniej skuteczne, a sam problem stanie się trudniejszy do rozwiązania. Nie pomogą środki farmakologiczne, ruch czy odpowiednia dieta. Pozytywne myślenie jest ważne i nie od dziś uważane jest za kluczowe w radzeniu sobie z różnymi problemami, również i tymi które dotyczą naszego zdrowia.

 

Piśmiennictwo

  1. Lamer-Zarawska E, Kowal-Gierczak B, Niedworok J. Fitoterapia i leki roślinne. Warszawa: PZWL; 2007.

  2. Hermann J, Kościński T, Drews M. Praktyczne zasady postępowania w zaparciach u dorosłych. Ginekol Pol. 2012; 83: 849-853.

  3. Malczyk Ż, Jarzumbek A, Kwiecień J, Ziora K. Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci. Pediatr Med Rodz 2014; 10: 55–60.

  4. P. Rutter, red. J. Pluta. Opieka farmaceutyczna objawy, rozpoznanie i leczenie. Elsevier Urban & Partner; 2014.

Dodaj komentarz