Przejdź do treści
Jak oczyścić organizm po zimie? Przygotowania do wiosny

Jak oczyścić organizm po zimie? Przygotowania do wiosny

Nadchodząca wiosna to dobry moment, by ocenić stan swojego organizmu po zimie i popracować nad słabszymi aspektami. Zima to czas, w którym większość prowadzi mało aktywny tryb życia, a dodatkowe przekąski stają się codziennością, co wpływa na funkcjonowanie całego ciała. W następstwie często pojawiają się nadprogramowe kilogramy, w gorszej kondycji jest też skóra, włosy czy paznokcie. Jak najlepiej oczyścić organizm po zimie, by z radością przywitać wiosnę?

Zdrowie zaczyna się na talerzu

Pierwszym krokiem do oczyszczenia organizmu przed wiosną będzie odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda najlepiej w temperaturze pokojowej, zielona herbata czy napary ziołowe pozwolą rozpocząć naturalny proces detoksu. Zbawienne będzie spożywanie zielonych warzyw, które pozytywnie wpływają na pęcherzyk żółciowy czy pracę wątroby. Może to być na przykład brokuł, rukola, jarmuż, szpinak, czy sałata, natomiast do sałatek czy kanapek warto dodawać kiełki. Doskonale sprawdzą się też zupy warzywne. Odpowiedni poziom minerałów, o który warto zadbać zwłaszcza po zimie, można uzupełniać spożywając zielone soki warzywne. Prócz regulowania pracy układu pokarmowego pozytywnie wpłyną na kondycję skóry, włosów i paznokci. Odważni mogą spróbować zastosować też post owocowo-warzywny, na przykład raz w tygodniu. Spożywanie przez jeden dzień wyłącznie owoców i warzyw w postaci surowej lub gotowanej doskonale oczyszcza organizm. Przedwiosenny detoks wspomoże też ograniczenie picia kawy oraz rezygnacja ze spożywania cukru oraz słodyczy. Te ostatnie bez trudu zastąpić można orzechami lub suszonymi owocami.

Siła ziół w oczyszczaniu

By pokonać dolegliwości związane z przesileniem wiosennym warto sięgać po naturalne sposoby, w tym ziołolecznictwo. Napary ziołowe działają oczyszczająco, dostarczają organizmowi niezbędnych minerałów i witamin, pomagają też odzyskać energię. Zastosowanie odpowiednich ziół wraz ze zmianą diety może pomóc też pozbyć się nadprogramowych zimowych kilogramów. Jednym z polecanych ziół jest hibiskus, który zawiera sporo witaminy C oraz wapń. Działa moczopędnie oraz korzystnie wpływa na pracę wątroby, hamuje też przyswajanie węglowodanów z układu pokarmowego. Duże właściwości odżywcze oraz oczyszczające wykazuje również pokrzywa, która oprócz działania moczopędnego reguluje przemianę materii i ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Herbatki z dziurawcem nie tylko poprawią przemianę materii, ale też pomogą uporać się ze spadkami nastroju, dziurawiec wykazuje bowiem właściwości przeciwdepresyjne oraz antystresowe. Skuteczne w pozimowym detoksie będzie także stosowanie ziołowych mieszanek oczyszczających, których atutem jest wzajemne uzupełnianie się zawartych w nich ziół. Odpowiednie dobranie składników pozwoli dostosować herbatki do potrzeb organizmu w danym momencie.

Piśmiennictwo

  1. Jura K., Jak mieć zgrabną sylwetkę? Przepisy, Wydawnictwo internetowe e-bookowo, 2015.
  2. Cabot S., Dieta oczyszczająca wątrobę: pokochaj swoją wątrobę i żyj dłużej, Wydawnictwo Mada, 1997.
  3. Jura K., Oczyszczanie organizmu z toksyn, Wydawnictwo internetowe e-bookowo, 2015.

 

 

Dodaj komentarz