Przejdź do treści

Zaparcie psychogenne - co to takiego ?

Stres jako przyczyna zaparć

Często zmieniając miejsce zamieszkania lub pracy doznajemy silnego stresu z przejściem spowodowanym drastyczną zmianą otoczenia, także nowym środowiskiem ludzi, z którymi na nowo trzeba wypracować sobie relacje. Problem może pojawić się w sytuacji gdy przyzwyczajeni jesteśmy do korzystania z toalety tylko w swoim domu, a w nowej sytuacji jesteśmy zdani na niekoniecznie czystą toaletę, ale przede wszystkim obcą toaletę w pracy. Świadomie nie zdecydujemy się na oddanie stolca pomimo odczuwania takiej konieczności.

Rodzaje zaparć - różne typy problemów związanych z pasażem jelitowym

Jakie są rodzaje zaparć?

Zaparcia, w zależności od przyczyny, dzielimy na: pierwotne (idiopatyczne) i wtórne. Większość przypadków zaparć, które zazwyczaj nam doskwierają należą do grupy zaparć pierwotnych i są związane z nieprawidłową motoryką i funkcją jelita. W ich diagnostyce wykluczone zostają przyczyny pozajelitowe.

Zaparcia związane z wyjazdem – dlaczego tak się dzieje oraz kogo dotyczy

Każdy z nas jest nieco inny, różnie wyglądamy i się zachowujemy, różna może być również fizjologia naszego organizmu. Utrzymanie stałego rytmu dnia (rozkład posiłków, godziny aktywności i spoczynku) powoduje, że nasz organizm funkcjonuje bez większych trudności. Zmiana tego stanu rzeczy może skutkować zaburzeniami panującej w naszym ciele homeostazy (równowagi), od której zależy harmonijne współgranie wszystkich procesów życiowych w tym regularnych wypróżnień. Wyjazd, wakacyjna wyprawa czy podróż służbowa, zmienia nasz schemat dnia.

Fakty i mity o zaparciach

Zaburzenia pracy jelit skutkujące zmniejszeniem liczby wypróżnień mogą dotknąć każdego. Czy jednak nasza wiedza na ten temat jest zgodna z rzeczywistością i wystarczy by w razie konieczności pomogła odkryć przyczynę obstrukcji i skutecznie ją zlikwidować? Aby tak było, warto poznać niektóre fakty i mity o problemach z wypróżnianiem. Pozwoli to z pewnością posegregować posiadane informacje i ułatwi zrozumieć problem zdrowotny wielu z nas.

 

FAKTY

Błędne koło: stres przed brakiem wypróżnienia powoduje… brak wypróżnia

Częstość wypróżnień jest cechą indywidualną, zmieniającą się osobniczo bez jednego, ustalonego schematu. Dane podręcznikowe wskazują jednak, że zazwyczaj defekacja powinna występować nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu. W innym przypadku można mówić o problemie z zaparciami. Zaburzenia w rytmie wypróżnień zawsze mają swoją przyczynę. Wiadomo, że pewne czynniki predysponują do pojawienie się tego typu problemów. Jest to zazwyczaj zła dieta: obfitująca w cukier, białe pieczywo oraz uboga w surowe owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste.

Zaparcia - przyczyny i objawy

Zaparcia to bardzo częsty stan chorobowy występujący w różnych grupach wiekowych, stanowiący istotny problem społeczny i w znacznym stopniu obniżający jakość życia. Grupą najbardziej narażoną na występowanie zaparć są osoby starsze, zwłaszcza kobiety.

Jak dochodzi do zaparć? W trakcie zaparć wydłuża się czas pasażu jelitowego. Skutkuje to zwiększoną resorpcją wody z jelita grubego co w konsekwencji powoduje powstanie twardych stolców i trudności w ich wydaleniu.

Subskrybuj problemy z brzuchem