Przejdź do treści
rumianek pospolity movea

Rumianek pospolity

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) to często występująca w Polsce roślina. Znamy ją nie tylko z kwiatów o biało-żółtej barwie lecz również z właściwości leczniczych, które wykorzystywano już w Starożytności. Kwiat rumianku, zbierany przez nasze babcie i mamy, służył do sporządzania naparów, które później wykorzystywano ze względu na działanie rozkurczowe, głównie w przypadku wzdęć i kłopotów z trawieniem. Rumianek charakteryzuje również działanie przeciwzapalne, co ma znaczenie przy wewnętrznym (choroba wrzodowa, stany zapalne układu pokarmowego, pęcherza moczowego) oraz zewnętrznym (stany zapalne jamy ustnej i błon śluzowych) stosowaniu naparów lub wyciągów z surowca.

 

Przetwory z kwiatów rumianku bogate są w związki chemiczne, których działanie lecznicze zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Znaczenie mają składniki olejku eterycznego (głównie ɑ-bisabolol i chamazulen) oraz flawonoidy. Obie grupy substancji czynnych działają spazmolitycznie czyli rozkurczają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, łagodząc stany spastyczne żołądka i jelit, a także przynosząc ulgę w przypadku wzdęć. Składniki olejku i flawonoidy odpowiedzialne są również za przeciwzapalne działanie surowca.

 

Kwiatostan rumianku jest surowcem o łagodnym, lecz skutecznym działaniu. Z tego powodu napary mogą być stosowane tak u dorosłych jak i dzieci. Rumianek należy do ziół o długoletniej tradycji stosowania, jest więc uznawany za bezpieczne zioło, które może być używane przez dłuższy okres czasu.

 

 

Frohne D; red. wyd. pol.: Alicja Noculak-Palczewska. Leksykon roślin leczniczych - przewodnik naukowy. Wrocław: MedPharm; 2010.

Kohlmunzer S. Farmakognozja - podręcznik dla studentów farmacji. Warszawa: PZWL; 2013.

Lamer-Zarawska E, Kowal-Gierczak B, Niedworok J. Fitoterapia i leki roślinne. Warszawa: PZWL; 2007.

Matławska I (red.). Farmakognozja. Poznań: UM Poznań; 2006.

Nowak G (red.). Leki pochodzenia naturalnego. Poznań: UM Poznań; 2012.

Schilcher H, Dorsch W; red. wyd. pol.: Izabela Fecka. Ziołolecznictwo w pediatrii. Podręcznik dla lekarzy i farmaceutów. Wrocław: MedPharm; 2009.

Dodaj komentarz