Przejdź do treści
Zaparcie psychogenne - co to takiego ?

Zaparcie psychogenne - co to takiego ?

Stres jako przyczyna zaparć

Często zmieniając miejsce zamieszkania lub pracy doznajemy silnego stresu z przejściem spowodowanym drastyczną zmianą otoczenia, także nowym środowiskiem ludzi, z którymi na nowo trzeba wypracować sobie relacje. Problem może pojawić się w sytuacji gdy przyzwyczajeni jesteśmy do korzystania z toalety tylko w swoim domu, a w nowej sytuacji jesteśmy zdani na niekoniecznie czystą toaletę, ale przede wszystkim obcą toaletę w pracy. Świadomie nie zdecydujemy się na oddanie stolca pomimo odczuwania takiej konieczności. W takim przypadku trafna diagnoza i wprowadzone leczenie dotyczące zmiany nawyków żywieniowych nie zawsze przynosi oczekiwany skutek, choć oczywiście powinno być przestrzegane. Dobrym wyjściem wydaje się być pomoc psychologa, co zwiększy sukces terapii. Jeśli zaparcia mają podłoże emocjonalne aby walczyć z problemem można stosować różne techniki. Są to m.in. terapia rozluźniająca, uczenie relaksacji i odreagowywania napięć, wyrażanie i nazywanie emocji. Pamiętajmy, nie lekceważmy problemów z wypróżnianiem, które związane są z emocjami. W przypadku przedłużania się trwania takiego problemu zaparcia psychogenne mogą przejść w zaparcia nawykowe, związane z unikaniem oddania stolca nawet w momencie parcia na stolec. Wówczas problem może stać się jeszcze trudniejszy do przezwyciężenia. 

Piśmiennictwo

  1. Pytrus T, Iwańczak B, Zaleska−Dorobisz U, Wawro J, Iwańczak F, Noga L. Przyczyny, diagnostyka i leczenie przewlekłych zaparć u dzieci. Pediatr Pol 1999; 74: 339–348.
  2. Orzechowska A, Denys K, Gałecki P. Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego? Medycyna po Dyplomie. Zeszyt edukacyjny. 2015: 72-80.

Dodaj komentarz