Przejdź do treści

Składniki Roślinne

 • Cascara sagrada Rhamnus purshiana movea
  Szakłak amerykański – niezłe ziółko!

  Szakłak amerykański (Rhamnus purshiana D.C.) to roślina której cenne właściwości lecznicze znane były mieszkańcom Ameryki Północnej na długo przed pojawieniem się tej rośliny w lecznictwie europejskim.

 • rumianek pospolity movea
  Rumianek pospolity

  Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) to często występująca w Polsce roślina. Znamy ją nie tylko z kwiatów o biało-żółtej barwie lecz również z właściwości leczniczych

 • Mięta pieprzowa zaparcia movea
  Mięta pieprzowa

  Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) to roślina występująca w Europie i Ameryce Północnej, o charakterystycznym zapachu i „chłodzącym” smaku.

Dieta a zaparcia

Orzechowy zawrót głowy czyli smaczni sojusznicy w walce z zaparciami
Orzechowy zawrót głowy czyli smaczni sojusznicy w walce z zaparciami

Orzechy to określenie używane w sztuce kulinarnej do nazywania różnych nasion lub owoców o jadalnym, osłoniętym skorupką jądrze. Znane i wykorzystywane jest wiele rodzajów orzechów. Spożywamy je chętnie nie tylko z uwagi na ich walory smakowe, ale przede wszystkim z uwagi na właściwości prozdrowotne. Powszechnie wiadomo, że orzechy są dobrym źródłem związków mineralnych, witamin (m.in. z grupy B, które kojąco wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do lepszego funkcjonowania organizmu. Ponadto niektóre z orzechów mogą pomagać w walce z zaparciami. 

Owoce i warzywa wspomagające pracę układu pokarmowego
Owoce i warzywa wspomagające pracę układu pokarmowego

Warzywa i owoce dostarczają nam wielu cennych witamin i minerałów. Codzienna dieta powinna więc obfitować w produkty należące do tej grupy żywnościowej. Większość z nas wie, że dzięki posiłkom zawierającym warzywa i owoce wzmacniamy naszą odporność, zmniejszamy ilość wolnych rodników, wpływamy na przyspieszenie gojenia się ran oraz zapewniamy zdrowy wygląd skóry. Oprócz tego owoce pełnią ważną rolę w prawidłowej pracy układu pokarmowego. Z uwagi na dużą zawartość błonnika, który ma zdolność pęcznienia w przewodzie pokarmowym, regulują motorykę przewodu pokarmowego, przyspieszają pasaż jelitowy, dzięki czemu sprawdzają się zarówno w profilaktyce jak i wspomaganiu leczenia zaparć. Czy jednak wszystkie owoce i warzywa jednakowo wspomagają pracę naszego układu pokarmowego? 

Domowe sposoby na kłopoty z wypróżnianiem – jak sobie pomóc korzystając z domowej spiżarni
Domowe sposoby na kłopoty z wypróżnianiem – jak sobie pomóc korzystając z domowej spiżarni

Zaparcia to dolegliwość dotycząca dorosłych i dzieci. O występowaniu zaparć świadczy nie tylko zmniejszona ilość codziennych wizyt w toalecie. Zaparciom towarzyszą także: bóle brzucha, wzdęcia, trudności przy wydalaniu stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia, czasem także zbita konsystencja stolca, który ma wygląd małych, drobnych kuleczek. Zaparcia są więc dolegliwością nieprzyjemną, stwarzającą poczucie dyskomfortu a w formie przewlekłej mogą prowadzić do wystąpienia innych kłopotów zdrowotnych (np. hemoroidów, a nawet raka jelita grubego). To wszystko sprawia, że zaparciom musimy przeciwdziałać. 

Przyprawy
Przyprawy wspomagające trawienie

Zaburzenia pracy układu pokarmowego należą do najczęstszych problemów zdrowotnych wieku dojrzałego. Nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu dotyczą m.in. skąpego wydzielania soków trawiennych oraz nadmiernego gromadzenia gazów w jelitach (co może być m.in. skutkiem zaparć). Ponieważ zioła od najdawniejszych czasów postrzegane są jako leki na różne choroby, również szeroko rozumiane zaburzenia trawienia mogą być łagodzone z ich pomocą.

Problemy z wypróżnianiem

Ruch a zaparcia

ruch movea zaparcia siedzieć
Zaparcia – efekt siedzącego trybu życia
Za nieregularne wypróżnienia obwinia się najczęściej nieprawidłową, ubogą w błonnik pokarmową dietę.
ruch movea zaparcia
Kilkanaście minut dziennie – bieganie
Szacuje się, że co druga kobieta i co czwarty mężczyzna boryka się z problemem zaparć! Wśród przyczyn ich powstawania najczęściej wymienia się złe nawyki żywieniowe.